Podróże Artura i rodziny Dębskich

Zabytki architektoniczne w Zielonej Górze

Zielona Góra to piękne miasto położone na północnej granicy Dolnego Śląska. Ponieważ los obszedł się z nim bardzo łaskawie i nie zostało zbyt mocno zniszczone podczas II wojny światowej, jest jednym z nielicznych polskich miast, które mogą pochwalić się tak dużą liczbą zabytków.

Samo miasto, jako całość znajduje się w rejestrze Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Oprócz tego, w tym spisie indywidualnie znalazło się wiele budowli i obiektów, na przykład konkatedra, czyli rzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem św. Jadwigi, który był pierwotnie wybudowany w drugiej połowie XIII wieku i jest najstarszym zabytkiem w mieście. Oprócz tego obiektu warto obejrzeć także pomniejsze zabytki, takie jak dawny kościół ewangelicki, który obecnie jest świątynią rzymskokatolicką pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela, jego mury postawiono w latach 1915-1917. Kościół charakteryzuje się dobrą akustyką, dlatego też możemy wziąć udział w odbywających się tam często koncertach. Wart zobaczenia jest również kościół staroluterański, obecnie ewangelicka świątynia Jezusowa, postawiona w latach 1909–1911, czy kaplica staroluterańska, pełniąca aktualnie funkcję polskokatolickiej kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski, która powstała w 1860 roku.

Miłośnicy historii powinni zobaczyć cmentarz żydowski przy ul. Wrocławskiej 60a oraz wybudowany tam w 1814 roku dom pogrzebowy. Interesująca jest także kapliczka na Osiedlu Pomorskim z 1780 roku. Oprócz tego, jest w mieście wiele innych, ciekawych świątyń, np. kościół szachulcowy poewangelicki czy kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny (kaplica na Winnicy). Ze świeckich obiektów warto poświęcić chwilę na obejrzenie murów obronnych z XIV wieku, Wieży Łaziebnej, zwanej Wieżą Głodową z XV wieku czy zabytkowego ratuszu z XVI wieku.

Oprócz zabytków wpisanych do rejestru w Zielonej Górze, są też inne. Należą do nich w szczególności rzeźba Josefa Thoraka „Konik i chłopiec” z 1936 r., czy kolej szprotawska „Kleinbahn Grünberg-Sprottau” [tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolej_szprotawska], wytyczona pomiędzy Zieloną Górą i Szprotawą, nieczynna od zakończenia II wojny światowej.

Jak widać w Zielonej Górze jest co zwiedzać, miasto oferuje wiele atrakcji, nie tylko historycznych budowli wymienionych powyżej. Do najważniejszych należą na pewno Palmiarnia oraz znajdująca się w niej kawiarnia i restauracja, Muzeum Ziemi Lubuskiej czy Muzeum Dawnych Tortur. Dlatego warto wycieczkę do Zielonej Góry i okolic planować ze sporym wyprzedzeniem, aby zarezerwować sobie miejsce, gdzie będzie można spędzić nawet kilka nocy. Ze znalezieniem noclegu i rezerwacją [tu: ] nie będzie najmniejszego problemu, gdyż Zielona Góra jest miastem typowo turystycznym, zachęcającym do odwiedzin w swoich malowniczych stronach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top