Podróże Artura i rodziny Dębskich

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy to piękne miejsce, gdzie można obcować z prawie niezaburzoną przyrodą oraz z terenami, które odrodziły się w ostatnich czasach, po okresie wielkich wycinek. Są tu liczne skałki oraz pięknie zalesione tereny, po których można spacerować bez końca. Jest to najmniejszy Park Narodowy w Polsce. Znajdziemy w nim wiele zabytków, z których znaczna część ma bardzo bogatą historię. Swoją nazwę rezerwat zawdzięcza małej wsi, położonej na tych terenach. Jest schowana między wapiennymi wzniesieniami oraz lasami, co tworzy niepowtarzalną atmosferę miejsca. Mimo, że nie jest to duża miejscowość – oferuje pokoje do spania w samym środku ogrodu. Noclegi Ojcowa to przede wszystkim  gospodarstwa agroturystyczne oraz pokoje. Wynajem jest również dostępny w kilku innych miejscowościach w okolicy, skąd blisko na szlaki turystyczne prowadzące do zabytków i przyrodniczych ciekawostek.

Park narodowy powstał w 1956 roku. Jednak już wcześniej podejmowano kilkukrotnie próby ochrony tych ziem. W XIX wieku prowadzono wyręby lasów, z których pozyskiwano drewno dobrej jakości. Zniszczeniu uległy liczne jaskinie, do tamtych czasów wypełnione licznymi osadami. Były bogate w składniki mineralne, jakie nadawały się do nawożenia pól. Przez lata podejmowano, więc próby wykupu poszczególnych terenów przez prywatnych właścicieli zainteresowanych ochroną. Pierwsze wspomnienia o projekcie rezerwatu pochodzą z lat 20. XX wieku.

Ojcowski Park Narodowy posiada skały wapienne, które są podatne na erozję przez wody, dlatego utworzyły się liczne przełomy, bramy skalne i wywierzyska. Znaleźć można również wąwozy i jary – głębokie nawet na 100 metrów. Do tego dochodzą liczne jaskinie i skały – bardziej odporne na wietrzenie. Utworzyły się też pojedyncze skały, które górują nad całym ogrodem. Najpopularniejszą z nich jest Maczuga Herkulesa, to formacja skalna o wysokości około 25 metrów, jaka wyrasta z innej skały (Fortepianu) o wysokości ok 10 metrów. Z bliska robi  potężne wrażenie. Nic więc, dziwnego, że stała się bardzo rozpoznawalnym symbolem Ojcowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top