Podróże Artura i rodziny Dębskich

Atrakcje Jastrzębiej Góry

Jastrzębia Góra [wikipedia.org/wiki/Jastrzębia_Góra] to chyba najmłodszy nadmorski polski kurort. Do dwudziestego wieku tereny te były niezamieszkałe. Służyły jedynie do wypasu gęsi. Dopiero w latach międzywojennych spółka Osmołowskiego wykupiła od właścicieli i rolników te tereny i rozpoczęła budowę obecnego kurortu. Wyznaczone wtedy przez geodetów granice obowiązują do dziś. Również wtedy zaczęto używać obecnej nazwy. W kulturze kaszubskiej miejscowość nazywana jest Pilëce, co znaczy – tam gdzie wypasa się gęsi. W latach dwudziestych przyjeżdżali tu głównie przedstawiciele elity polskiego społeczeństwa. Bywali tu Józef Piłsudski i Ignacy Mościcki. Bogatsi mieszkańcy Lwowa chętnie kupowali tutejsze domki letniskowe. W 1931 roku końca dobiegła budowa „autostrady słońca” – drogi łączącej kilka nadmorskich miejscowości, w tym Jastrzębią Górę. To właśnie od tamtego czasu rozpoczął się dynamiczny rozwój miejscowości, do której dojazd wcześniej był utrudniony. W latach trzydziestych przeprowadzono tu badania archeologiczne, które znalazły ślady osadnictwa z epoki żelaza. Badania powtórzono w latach siedemdziesiątych i odkryto ślady pozostałości osady z mezolitu. Jedną z najczęściej odwiedzanych części wsi jest Promenada Światowida. Znajdują się przy niej liczne restauracje, kawiarnie i sklepiki. Tutaj również odbywają się plenerowe imprezy. Na jednym z końców promenady urządzono punkt widokowy, a zaraz za nim znajduje się zejście na plażę.

Jastrzębia Góra to miejsce wspierające aktywny wypoczynek. Znajdują się tu trzy trasy do uprawiania nornic walkingu. Są one zróżnicowane pod względem trudności i długości. Spacerując nimi można podziwiać malowniczy krajobraz polskiego wybrzeża. Zabytki architektury można podziwiać na najstarszej ulicy miejscowości – ulicy Bałtyckiej. To właśnie przy niej powstały pierwsze pensjonaty w Jastrzębiej Górze []. Na ulicy Królewskiej, można z kolei oglądać dwie zabytkowe wille. Kolejny zabytek architektury znajduje się przy wejściu do Lisiego Jaru. Jest to pensjonat wybudowany przez hrabiego de Rosset. Głównym źródłem utrzymania mieszkańców Jastrzębiej Góry jest turystyka. Dlatego znajduje się tu tak bardzo rozbudowana baza noclegowa. Najbliżej plaży powstał Hotel Faleza, a w głębi miejscowości znajdują się kolejne ośrodki – Ara, Szafir, Europa, La Siesta, Astro oraz Primavera.

3 thoughts on “Atrakcje Jastrzębiej Góry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top